Sitt brukar valpen lära sig väldigt fort. Rumpan åker ner när den tittar upp på oss och vi kan då passa på att träna in ordet. Sitt är bra att valpen kan i många situationer och främst då att sitta kvar men också vid inkallning så att hunden kommer in till föraren och sätter sig och inte springer vidare. Tänk på att belöna framför hunden, så den sitter kvar och inte hoppar efter godiset!
Spontant sättande Belöningsplacering
Man börjar med att lära in ordet när hunden självmant sätter sig, därefter säger man ordet och belönar när valpen sätter sig. Vidare kan man öka svårigheten genom att:
Sitta längre stunder
Sitta fast något är lockande
Sitta på olika underlag
Sitta när föraren går bortåt.
Störning av leksak Störning kastad leksak Störning karameller ensamma på golvet.
Tomten är Toras nua favvoleksak, hon ska döda och slakta tomten innan jul, det lovar hon! Den såg ut såhär innan hon fick tag på den och inköptes på Karlstads Hundcenter, Färjestad.
karlstadshundcenter.com
