Såhär i tider då social distansering är nya trenden får man hitta på egna saker. Förutom att promenera i skogen med de närmaste finns ett par tips till!

Jag har byggt upp min fysbana, iaf delar av den här på tomten! Den är gjord av bildäck, kabeltrummor, återbrukat virke m.m. Bara fantasin sätter gränser!
Mini är med och styr upp byggandet.
Säkerheten går först!Efter ett tungt arbetspass där man agerat hjälpreda tog hon sig en tupplur. Man samlar alltså sina två enhörningar samt mattes skor (!!??)
Idén kommer från början ifrån Jessica Axelsson, hundfysioterapeuten mina juveler är hos. Jag åker till henne både förebyggande och om jag ser någon rörelsestörning. Sedan har jag googlat mig fram till andra idéer.
Fysbanan är inte färdig men detta är det jag lyckats med idag efter jobbet och promenaden. Den agerar både hinderbana, godisdjungel och utkiksplats!
Nu ser vi grannens katt hättebra! Mina små hjälpredor!
Fortsättning följer!
Om du blir sugen på att bygga din egen fysbana så är mina tips!
– Säkerheten är viktigast! Se till att inget kan välta eller att hundarna kan fastna!
– När du introducerar en fysbana skall allt ske i kontrollerat tempo. Medvetna rörelser och att kliva upp, ner och balansera stadigt är det som gör att det stärker hunden.
– Använd fantasin!